Sterk coachen in onderwijs: voor (stage)mentoren, aanvangsbegeleiders en andere onderwijsprofessionals

Driedaagse vorming on campus: 21 januari, 22 februari en 12 maart 2027

Hoe voer je gesprekken die (toekomstige) leraren écht doen groeien? 

In deze driedaagse opleiding versterken mentoren, aanvangsbegeleiders en andere onderwijsprofessionals hun coachende vaardigheden vanuit een verdiepende, praktijkgerichte aanpak. 

De nadruk ligt op drie kernvaardigheden:

  • actief luisteren, 
  • stimuleren van diepgaande reflectie,
  • voeren van groeigerichte feedbackgesprekken met behulp van de coaching methodiek GROW.

Deelnemers leren hoe ze via gerichte vragen, reflectietechnieken en constructieve feedback het professionele leerproces van de (toekomstige) leraar kunnen versterken

Via praktijkoefeningen, uitwisseling en reflectie maken we telkens de brug naar de dagelijkse onderwijspraktijk. Zo bouwen deelnemers stap voor stap aan een coachende aanpak die meteen inzetbaar is binnen hun eigen school- of begeleidingscontext. 

Inschrijven

Meer info?

Praktisch

  • Wanneer

    21 januari, 22 februari en 12 maart 2027

    Telkens van 9.00 tot 16.00 u.

  • Waar

    Campus Zuid, Brusselstraat 45 2000 Antwerpen.

  • Prijs

    Volledige traject: 325 euro per persoon

    inclusief catering

Opgelet! Je inschrijving is pas definitief wanneer je van ons een bevestigingsmail hebt ontvangen. Check ook zeker je spam.

Remote video URL

Programma

  • Dag 1 — Geen prestatie zonder relatie

    Sterke begeleiding start bij een sterke relatie. Tijdens de eerste opleidingsdag maak je kennis met de GROW-methodiek voor coaching. Daarnaast onderzoeken we welke voorwaarden nodig zijn om kwaliteitsvolle coachgesprekken te voeren met (toekomstige) leraren. We staan stil bij actief luisteren, luisterhoudingen en het belang van afstemmen op het referentiekader van de ander. Daarnaast verkennen we hoe vertrouwen, veiligheid en verbinding de basis vormen voor professionele groei en ontwikkeling.

  • Dag 2 — Wat je aandacht geeft, wordt sterker & feedback is een geschenk

    Tijdens de tweede dag verdiepen we ons in wat mensen motiveert en hoe je als coach groei kan versterken. We onderzoeken het effect van overtuigingen, kernwaarden en motivatie op gedrag en ontwikkeling. Daarnaast staan we stil bij het belang van waarderen, bekrachtigen en feedback geven als motor voor professionele groei. Deelnemers leren hoe ze ontwikkelingsgerichte feedback kunnen inzetten op een manier die motiveert, versterkt en uitnodigt tot reflectie en eigenaarschap.

  • Dag 3 — Fouten maken mag 

    Tijdens de derde opleidingsdag staat het omgaan met weerstand en moeilijke gesprekken centraal. We verkennen hoe veiligheid en een growth mindset bijdragen aan een klimaat waarin leren, proberen en fouten maken mogelijk worden. Daarnaast oefenen deelnemers met het herkennen van weerstand en maken ze kennis met handvatten om moeilijke gesprekken op een constructieve en betrokken manier te voeren. Vanuit het principe “Help mij het zelf doen” onderzoeken we hoe je leraren kan ondersteunen in het nemen van verantwoordelijkheid voor hun eigen leer- en groeiproces.

Het voelde aan als een dag dat je echt gesteund werd. Er werd naar je geluisterd, er was ruimte om gesprekken te voeren met elkaar en om van ideeën te wisselen. Ik werd geïnspireerd door de docent en kon de volgende dag meteen nieuwe technieken toepassen binnen mijn job.
De sfeer op campus zuid zat meteen goed. Het was fijn om je dag te beginnen in de koffiebar, leuk te pauzeren en lekker te lunchen in de eetbar. Nog eens een echte studentenervaring.
Cedric Academy
Cédric
Deelnemer vormingstraject Communicatie en Coaching voor mentoren in 2022

Doelstellingen

Na deze opleiding:

  • beschik je over concrete coachende vaardigheden om (toekomstige) leraren doelgericht te begeleiden in hun professionele groei; 
  • kan je krachtige vragen stellen en actief luisteren tijdens coachgesprekken; 
  • geef je ontwikkelingsgerichte feedback die aanzet tot reflectie en eigenaarschap; 
  • ga je bewuster en sterker om met weerstand en moeilijke gesprekken
  • voer je coachgesprekken vanuit verbinding, veiligheid en vertrouwen
  • versterk je jouw rol als mentor of begeleider binnen de onderwijscontext
  • beschik je over praktische tools en methodieken die meteen inzetbaar zijn in de praktijk.

Voor wie

  • Deze opleiding richt zich op onderwijsprofessionals die een begeleidende rol opnemen in het leerproces van (toekomstige) leraren, waaronder (stage)mentoren en aanvangsbegeleiders
  • Daarnaast is de opleiding ook relevant voor andere onderwijsprofessionals die hun coachende vaardigheden verder willen versterken en zich willen bekwamen in kwaliteitsvol coachen binnen de onderwijscontext.

Het team

Het traject wordt gegeven door een team van ervaren docenten verbonden aan de Lerarenopleiding.

  • Katrien Hens
  • Cathy Crabbe

Open aanbod KdG Academy

Een postgraduaat? Verkorte bachelor? Of studiedag? Vind de opleiding die bij je past.

Alle bijscholingen van KdG Academy

Opleidingen op maat

Liever een opleiding afgestemd op de noden van je bedrijf of organisatie?

Contacteer Eve Baert via eve.baert@kdg.be of +32 3 613 14 68.

Of vul het formulier in