Lessen voorbereiden (boek)

Lessen voorbereiden biedt een helder stappenplan voor sterke lessen met concrete richtlijnen. Het geeft starters een houvast en brengt ervaren leerkrachten terug naar de essentie.

  • Stap 1: de laatste 10 minuten - begin bij het einde van de les.
  • Stap 2: de eerste 10 minuten - zet leerlingen meteen in actie.
  • Stap 3: het middendeel - bouw de les op volgens ik-wij-jij.

Bestel nu het boek Lessen voorbereiden

Heb je meerdere exemplaren nodig voor je school in België of Nederland? Neem contact op voor korting.

Cover Lessen voorbereiden

De dienst Onderwijs, de lerarenopleidingen en het Onderzoekscentrum Toekomstgericht Onderwijs van KdG nodigen je graag uit voor de boekvoorstelling op 28 oktober.

De auteurs en collega’s nemen je mee in de belangrijkste inzichten van het boek en verduidelijken hoe het boek kansen biedt voor het samen opleiden van leraren.

Een inspirerende namiddag voor iedereen die lesgeeft én voor wie leraren begeleidt, ondersteunt of observeert.

Schrijf je in voor de boekvoorstelling

Praktische informatie

  • Wanneer? 
    • Woensdag 28 oktober
    • 14 - 17 u. (aansluitend napraten met een drankje)
  • Waar? KdG-campus Zuid, Brusselstraat 45, Antwerpen.
  • Prijs? € 35 (incl. boek 'Lessen voorbereiden')

Programma

  • 13.30u: onthaal
  • 14.00u: Welkom + Lezing: Lessen voorbereiden in drie stappen (Stijn Vanhoof, Geert Speltincx en Bjorn Anthierens)
  • 15.00u: Pauze 
  • 15.15u: Verdiepingssessie 1 – Keuze uit 5 thema’s – keuze vooraf doorgeven is niet nodig 
    • De eerste tien minuten van je les: nieuwsgierigheid, voorkennis en verwachtingen (Bjorn Anthierens, Jolien Herthogs)
    • Het middendeel van je les: van begeleid naar zelfstandig (ik-wij-jij) (Bart Van Spaendonk)
    • Het middendeel van de les: iedereen hard aan het denken (Stijn Vanhoof en Geert Speltincx)
    • Hoe Lessen voorbereiden je klasmanagement versterkt (Kathleen Bodvin en Ward Bal)
    • Samen sterk in Lessen voorbereiden: begeleiden vanuit een gedeelde taal (Isabel Pasmans)
  • 16.00u: Pauze 
  • 16.15u: Verdiepingssessie 2 – Keuze uit dezelfde 5 thema’s – keuze vooraf doorgeven is niet nodig 
  • 17.00u: Uitdelen van het boek en napraten met een drankje

Benieuwd naar de drie stappen en hoe je ze kunt inzetten in je eigen onderwijspraktijk? Kom naar de boekvoorstelling op woensdag 28 oktober 2026 in Antwerpen.

Een handig stappenplan

Alles wat je nodig hebt om je (eerste) lessen voor te bereiden.

Boordevol voorbeelden

Heldere principes én veel voorbeelden. Zowel voor praktijk- als theorievakken.

Heldere taal

Eenvoudig en helder. Vaktermen vind je terug in een handige woordenlijst.

Je voelt dat de auteurs goed begrijpen hoe het is om als starter voor de klas te staan en soms gewoon proberen te overleven. Dat maakte het herkenbaar.
Sofie Buytaert
Leraar Nederlands en Frans, Sint-Lievenscollege Antwerpen
Hoe leuk is het om jullie boek te lezen! Ook al heb ik meer dan 20 jaar ervaring, vind ik het nog steeds heel verfrissend.
Lysiane Lavorel
Docent Frans, KdG Hogeschool Antwerpen
Ik denk dat het boek starters en vooral zij-instromers houvast zal geven bij hun lesvoorbereiding. De beperkte vakterminologie is een meerwaarde en goed geïmplementeerd.
Dag De Baere
Algemeen directeur, Sint-Ursula-instituut Onze-Lieve-Vrouw-Waver

In onze lezingen en vormingen leer je de inzichten en werkvormen van Lessen voorbereiden kennen en maak je de vertaalslag naar jouw context. De vele praktijkvoorbeelden en uitwisseling met andere deelnemers stellen je in staat om meteen in je klas aan de slag te gaan.

De vorming is toepasbaar op alle leeftijden en onderwijsniveaus, in Vlaanderen en Nederland. De werkvormen en voorbeelden worden altijd afgestemd op het doelpubliek. De vorming is gericht op alle leraren en in het bijzonder op starters en aanvangsbegeleiders. Een lezing kan op school of online plaatsvinden.

Neem contact op voor een verkennend gesprek

We bundelden de drie stappen in een handig overzicht.

Overzicht van de drie stappen die aan bod komen in het boek Lessen voorbereiden

Stijn Vanhoof en Geert Speltincx zijn verbonden aan de dienst Onderwijsontwikkeling, waar ze leraren en docenten didactisch ondersteunen. Van hun hand verschenen ook Feedback in de klas en Gelijke kansen in de klas. Bij elk boek zetten ze een basisdidactisch thema centraal. Toegankelijk geschreven en wetenschappelijk onderbouwd.

Bestel het boek Lessen voorbereiden

Heb je meerdere exemplaren nodig voor je school in België of Nederland? Neem contact op voor korting.